לאירועי יום המודעות 2016     לארכיון העדויות בפרשת הילדים החטופים

לפני מספר שנים נפטר הרב עוזי משולם, אחד הנאבקים להכרה וחקירה בפרשת ילדי תימן, בלקן והמזרח. מאבקו נגדע באלימות אך נשא פרי: הוא הביא להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית בנושא והביא לפתחו של לב הקונצנזוס שאלות קשות בנוגע לחטיפתם של ילדים מקרב עולי תימן ורבים נוספים. חוקרים רבים הלכו בעקבותיו וגילו טפח אחר טפח טרגדיות רבות מספור, קולות שהושתקו.

עמותת עמר"ם החליטה לציין באופן קבוע את יום פטירתו כיום מודעות בפרשת ילדי תימן, בלקן ומזרח (כפי שכינה את הפרשה הרב משולם) ולקיים במספר רב ככל האפשר של מקומות ערבי הרצאות, שיח ועדויות בנושא, עד ליום בו תוכר הפרשה באופן רשמי. בשנתיים האחרונות הצטרפו אלינו ארגונים רבים, בהם ארגון "שחרית", מרכז "אשה לאשה" בחיפה, קפה "הקרוסלה" בירושלים, בית "אחותי" בתל אביב, תאים מזרחיים באוניברסיטאות וארגון רופאים לזכויות אדם.

בנוסף, בשנה האחרונה הקמנו את ארכיון העדויות המקוון בפרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן - ארכיון שמרכז עדויות של משפחות מהם נחטפו הילדים, וכן של מאומצים שמחפשים את המשפחות המקוריות שלהם. לארכיון יש שתי מטרות עיקריות - המטרה הראשונה היא לאפשר למשפחות ולמאומצים למצוא זה את זה. המטרה השניה היא לאפשר לציבור הישראלי הצצה למימדי הפרשה, לסבל הרב של המשפחות ולא להניח להשתקה הממסדית למחוק את הפרשה מהשיח הציבורי.

אנחנו רואים מספר מטרות בהעלאה מחדש של הפרשה לדיון ציבורי:
 • הענקת מקום למשפחות ולסיפוריהן, לכאב ולסבל העצום שהיה מנת חלקם וממשיך להיות מוכחש על ידי החברה הישראלית. גם היום היחס למשפחות הוא כאל "הוזות הזיות", לעיתים אף מואשמים ההורים בנטישת ילדיהם. המשפחות, שאיבדו תקווה שהפרשה תטופל באופן ראוי והולם על ידי הממסד, המשיכו לשאת את הפצע הפתוח מבלי שיכלו לדבר בצורה לגיטימית על הטרגדיה שפקדה אותן. לכן, המטרה הראשונה והעיקרית של ערבי המודעות היא "ריפוי קהילתי" - לא לחכות להכרה ממסדית אלא לפעול מתוך הקהילה ולמען הקהילה על מנת להקל ולו במעט על הסבל של המשפחות.

 • מימוש צוואת ההורים - רבים מההורים שילדיהם נעלמו והמשיכו לחפש אותם, השאירו לנו צוואה - "אנחנו רוצים שילדינו ידעו שלא נטשנו אותם". ידיעה זו חשובה לא רק למשפחות אלא גם לילדים המאומצים שגדלו בתחושת נטישה קשה.

 • הפעלת לחץ ציבורי שמטרתו פתיחת הארכיונים הסגורים בפני הציבור. אנו דורשים לאפשר לכל משפחה ולכל דורש לפתוח את התיקים הרלוונטיים על מנת להבין מה עלה בגורל ילדיהם שנעלמו, וכן נגישות מלאה לעדויות של הגורמים השונים הנוגעים בפרשה שניתנו בועדת החקירה.

 • על החברה הישראלית להכיר בפרשה כפשע פטרונות חמור, הוצאת ילדים ממשפחותיהם בכפייה ובמצג שווא מוגדרת על ידי האו"ם כג'נוסייד. על החברה הישראלית ללמוד מפרשה זו על הסכנה הטמונה בגישות גזעניות ופטרוניות, ולעשות חשבון נפש נוקב הנוגע לעבר ולהווה של החברה הישראלית.


נעמה קטיעי על פרשת הילדים החטופים (מתוך סדרת האינטרנט "נביאים")


ערב המודעות שנערך ביוני 2015 יחד עם מכון "שחרית"


לקריאה וצפייה נוספות
 1. על המאבק שלנו בעיתון "מקור ראשון" - הדור השלישי לא מוותר
 2. ערבי המודעות בתקשורת - אולפן YNET, "סדר יום" עם קרן נויבך, מעריב, גיא זהר, המקומון תל אביב
 3. פרשת ילדי תימן: מסע בעקבות הטרגדיה של המאומצים - שלומי חתוכה באתר "העוקץ"
 4. פרשת ילדי תימן: מאחורי 322 עמודי מסקנות ועדת החקירה - יעל צדוק באתר "העוקץ"
 5. שתיקת השמאל - נעמה קטיעי ב"שיחה מקומית"
 6. מה אם שמו של הילד לא היה יחיא? - שושנה מדמוני-גרבר באתר "העוקץ"
 7. לידיעת הקורא ירון לונדון - רות אמיר על תופעת חטיפת ילדים מהוריהם בארץ ובעולם, בעיתון "הארץ"
 8. באין חשד אין חקירה אמיתית - בועז סנג'רו על המחדלים המשפטיים של ועדת החקירה בפרשת ילדי תימן, בתוך "תיאוריה וביקורת"
 9. עוד ועדת דמה - אסתר הרצוג במעריב
צרו איתנו קשר במייל - amram.npo@gmail.com
או בטלפון - (שלומי) 050-2208128
מעוניינים לתרום? לחצו כאן לתרומה באמצעות פייפאל או כרטיס אשראי